
NRS Foray Dry Suit - Mens
NRS Mens Foray Dry Suit
The NRS Men's Foray Dry Suit has all the features of a traditional dry suit without the unnecessary bulk of an overskirt.
The Foray is designed for rafters, stand-up paddlers and other boaters who are crushing it in cold water without stuffing themselves into small plastic boats.
Features
- Â 4-Layer Eclipseâ„¢ fabric for dependable dryness, breathability and toughness.
- Traditional cross-body zippered entry with protective flap.
- Paddler's Cutâ„¢ for an athletic fit and tapered legs reduce drag when wading or swimming.
- YKK® AquaSeal® entry and relief zippers.
- Exposed relief zipper reduces bulk when sitting.
- Tough latex neck and wrist gaskets, protected with Glideskinâ„¢ volcano-style overcuffs.
- Wrist cuffs are reinforced with extended neoprene protection to keep arms dryer.
- Mesh holes at the wrist and neck drain trapped water.
- Leg design tapers toward the ankle for less drag and features internal elastic and silicone accents for a snug fit that stays in place.
- Cordura® panel at the interior ankle offers additional abrasion resistance.
Specifications
| Material: | 6.34 oz/180 gram 100% nylon Eclipseâ„¢ fabric |
| Material Type: | EclipseLTâ„¢ |
| Entry Style: | Front-Entry |
| Waterproof: | Yes |
| Breathable: | Yes |
| Neck Closure: | Latex gasket with neoprene volcano-style overcuff |
| Wrist Closure: | Latex gaskets with volcano-style neoprene overcuffs |
| Waist System: | Buckle-closure waist belt |
| Ankle Closures: | Gathered elastic |
| Pockets: | 1- Chest |
| Latex Neck Gasket: | Yes |
| Latex Wrist Gaskets: | Yes |
| Socks: | Eclipse |
| Relief Zipper: | Yes |
| Reflective Detailing: | No |
| Gender Sizing: | Men |
NRS Mens Foray Dry Suit
The NRS Men's Foray Dry Suit has all the features of a traditional dry suit without the unnecessary bulk of an overskirt.
The Foray is designed for rafters, stand-up paddlers and other boaters who are crushing it in cold water without stuffing themselves into small plastic boats.
Features
- Â 4-Layer Eclipseâ„¢ fabric for dependable dryness, breathability and toughness.
- Traditional cross-body zippered entry with protective flap.
- Paddler's Cutâ„¢ for an athletic fit and tapered legs reduce drag when wading or swimming.
- YKK® AquaSeal® entry and relief zippers.
- Exposed relief zipper reduces bulk when sitting.
- Tough latex neck and wrist gaskets, protected with Glideskinâ„¢ volcano-style overcuffs.
- Wrist cuffs are reinforced with extended neoprene protection to keep arms dryer.
- Mesh holes at the wrist and neck drain trapped water.
- Leg design tapers toward the ankle for less drag and features internal elastic and silicone accents for a snug fit that stays in place.
- Cordura® panel at the interior ankle offers additional abrasion resistance.
Specifications
| Material: | 6.34 oz/180 gram 100% nylon Eclipseâ„¢ fabric |
| Material Type: | EclipseLTâ„¢ |
| Entry Style: | Front-Entry |
| Waterproof: | Yes |
| Breathable: | Yes |
| Neck Closure: | Latex gasket with neoprene volcano-style overcuff |
| Wrist Closure: | Latex gaskets with volcano-style neoprene overcuffs |
| Waist System: | Buckle-closure waist belt |
| Ankle Closures: | Gathered elastic |
| Pockets: | 1- Chest |
| Latex Neck Gasket: | Yes |
| Latex Wrist Gaskets: | Yes |
| Socks: | Eclipse |
| Relief Zipper: | Yes |
| Reflective Detailing: | No |
| Gender Sizing: | Men |
Original: $699.41
-65%$699.41
$244.79Description
NRS Mens Foray Dry Suit
The NRS Men's Foray Dry Suit has all the features of a traditional dry suit without the unnecessary bulk of an overskirt.
The Foray is designed for rafters, stand-up paddlers and other boaters who are crushing it in cold water without stuffing themselves into small plastic boats.
Features
- Â 4-Layer Eclipseâ„¢ fabric for dependable dryness, breathability and toughness.
- Traditional cross-body zippered entry with protective flap.
- Paddler's Cutâ„¢ for an athletic fit and tapered legs reduce drag when wading or swimming.
- YKK® AquaSeal® entry and relief zippers.
- Exposed relief zipper reduces bulk when sitting.
- Tough latex neck and wrist gaskets, protected with Glideskinâ„¢ volcano-style overcuffs.
- Wrist cuffs are reinforced with extended neoprene protection to keep arms dryer.
- Mesh holes at the wrist and neck drain trapped water.
- Leg design tapers toward the ankle for less drag and features internal elastic and silicone accents for a snug fit that stays in place.
- Cordura® panel at the interior ankle offers additional abrasion resistance.
Specifications
| Material: | 6.34 oz/180 gram 100% nylon Eclipseâ„¢ fabric |
| Material Type: | EclipseLTâ„¢ |
| Entry Style: | Front-Entry |
| Waterproof: | Yes |
| Breathable: | Yes |
| Neck Closure: | Latex gasket with neoprene volcano-style overcuff |
| Wrist Closure: | Latex gaskets with volcano-style neoprene overcuffs |
| Waist System: | Buckle-closure waist belt |
| Ankle Closures: | Gathered elastic |
| Pockets: | 1- Chest |
| Latex Neck Gasket: | Yes |
| Latex Wrist Gaskets: | Yes |
| Socks: | Eclipse |
| Relief Zipper: | Yes |
| Reflective Detailing: | No |
| Gender Sizing: | Men |






















