
NRS Sliq Screw Lock Karabiner
NRS Sliq Screw Lock Karabiner
The NRS Sliq Screw Lock Carabiner provides tactile security and reliability with a traditional screw-lock gate.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Screw-lock gates require users to manually screw the sleeve onto the gate to lock it.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 17mm |
| Weight | 54g |
| Locking Mechanism | Screw Lock |
| Certification | Â Certified CE EN12275 |
NRS Sliq Screw Lock Karabiner
The NRS Sliq Screw Lock Carabiner provides tactile security and reliability with a traditional screw-lock gate.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Screw-lock gates require users to manually screw the sleeve onto the gate to lock it.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 17mm |
| Weight | 54g |
| Locking Mechanism | Screw Lock |
| Certification | Â Certified CE EN12275 |
Original: $15.92
-65%$15.92
$5.57Description
NRS Sliq Screw Lock Karabiner
The NRS Sliq Screw Lock Carabiner provides tactile security and reliability with a traditional screw-lock gate.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Screw-lock gates require users to manually screw the sleeve onto the gate to lock it.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 17mm |
| Weight | 54g |
| Locking Mechanism | Screw Lock |
| Certification | Â Certified CE EN12275 |





















