
NRS Sliq Straight Gate Karabiner
NRS Sliq Straight Gate Karabiner
The NRS Sliq Straight Gate Carabiner is our most versatile non-locking carabiner.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Non-locking
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2550kg (1kN=102kg force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 20mm |
| Weight | 46g |
| Locking Mechanism | None |
| Certification | Certified CE EN12275 |
NRS Sliq Straight Gate Karabiner
The NRS Sliq Straight Gate Carabiner is our most versatile non-locking carabiner.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Non-locking
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2550kg (1kN=102kg force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 20mm |
| Weight | 46g |
| Locking Mechanism | None |
| Certification | Certified CE EN12275 |
Original: $13.26
-65%$13.26
$4.64Description
NRS Sliq Straight Gate Karabiner
The NRS Sliq Straight Gate Carabiner is our most versatile non-locking carabiner.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Non-locking
- Carries the CE EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2550kg (1kN=102kg force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 218kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 20mm |
| Weight | 46g |
| Locking Mechanism | None |
| Certification | Certified CE EN12275 |





















