
NRS Sliq Twist Lock Karabiner
NRS Sliq Twist Lock Karabiner
The NRS Sliq Twist Lock Carabiner offers auto-locking security and single-hand operation.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Simultaneously closes and locks for easy operation. The lock disengages with a quick twist to open.
- Carries the CE EN362 and EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg (1kN = 102kg of force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 918kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 18mm |
| Weight | 55g |
| Locking Mechanism | Twist Lock |
| Certification | Â Certified CE EN362 and EN12275 |
NRS Sliq Twist Lock Karabiner
The NRS Sliq Twist Lock Carabiner offers auto-locking security and single-hand operation.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Simultaneously closes and locks for easy operation. The lock disengages with a quick twist to open.
- Carries the CE EN362 and EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg (1kN = 102kg of force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 918kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 18mm |
| Weight | 55g |
| Locking Mechanism | Twist Lock |
| Certification | Â Certified CE EN362 and EN12275 |
Original: $15.92
-65%$15.92
$5.57Description
NRS Sliq Twist Lock Karabiner
The NRS Sliq Twist Lock Carabiner offers auto-locking security and single-hand operation.
Our Sliq family of keylock carabiners are multi-purpose workhorses that strike the ultimate balance of strength and durability in a lightweight package.
Features
- Hot-forged aluminium alloy construction for reliable safety without the heft.
- Large gate opening for easily clipping in or attaching to gear.
- Easy-to-hold asymmetrical D shape functions like a classic D-shape without the weight.
- Anodized finish provides years of lasting performance.
- Simultaneously closes and locks for easy operation. The lock disengages with a quick twist to open.
- Carries the CE EN362 and EN12275 certification.
Specifications
| Material | Anodized aluminium alloy AL-7075 with stainless rivets and wires |
| Carabiner Strength - Closed | 25kN = 2549kg (1kN = 102kg of force) |
| Carabiner Strength - Open | 9kN = 918kg |
| Dimensions | 98mm L x 60mm W |
| Gate Opening | 18mm |
| Weight | 55g |
| Locking Mechanism | Twist Lock |
| Certification | Â Certified CE EN362 and EN12275 |





















